Őszintén szólva azt hittem ez is olyan lesz, mint NER. Egy ideig emlegetik, aztán majd szépen leszállnak róla, mint az elvonóba vonult drogos a szerről. De nem, ezen a témán alaposan leragadtak. Hogy miért, nem tudom. Talán azért, mert Orbán megígérte, hogy senki nem járhat rosszabbul az új adórendszerrel? (Orbán pedig - tudjuk jól, hiszen mondta - még sohasem hazudott). De hogy miért is, tulajdonképpen lényegtelen. A lényeg mindössze annyi, hogy Rogán Antal törvénnyel védené a nettó béreket.
Hogy ezt hogy gondolják pontosan végrehajtani, az legyen az ő dolguk. Ellenben épp itt az ideje, hogy ejtsünk pár szót a bérekről.
Mi is a baj azzal, hogy sok embernek csökken a nettó bére? Elmondom: semmi. Illetve ez a legkisebb probléma. (Azt leszámítva, hogy a Fideszben (joggal) veszélyben érzik a szavazótáboruk egy részét).
Ugyanis azzal az égegyadta világon semmi probléma nem lenne, ha az átlagos nettó bér kb. ötvenezer forint lenne. Miért is lenne baj, ha kb. negyvenezerből kijönne a rezsi, meg mondjuk a megélhetés, és akkor még tízezer forint maradna egyéb dolgokra is, teszem azt szórakozásra.
A probléma az, hogy nem jön ki. Nem csak ötvenezer nettóból nem jön ki mindez, de százezer nettóból sem, sőt...
Szóval a nettó bérekkel nincs semmi probléma, még akár a csökkentés is beleférne, ha a magyar reálbérek nem valahol a béka segge alatt lennének.
Arról, hogy a magyar reálbérek miért ilyen alacsonyak, könyveket lehetne írni, könyvtárakat megtölteni. Én csak egy dolgot emelnék ki, amelyen akár (sőt) változtatni is tudna a jelenlegi kormány.
Ez pedig maga az állam.
Honnan van az államnak pénze? Tkp. vagy a beszedett adókból, járulékokból, stb., vagy kölcsönből, ellenben a kölcsön azért nem játszik, mert azt vissza kell fizetni. Kamatokkal, de ezt tudjuk jól. (Nyilván, egy kölcsön kifizetődő is tud lenni (beruházás), ellenben állami szinten erre az utóbbi ... ömmm .... láttunk már erre egyáltalán példát Magyarországon?)
Szóval maradjunk az adóknál, járulékoknál. Ezeket nyilvánvalóan végső soron a polgárok fizetik, ám nem feltétlenül úgy, mint az szja-t, vagy a nyugdíjjárulékot, azaz nem a fizetésből vonják le, de nem is úgy, mint a gépjárműadót, vagy a telekadót, azaz csekken, hanem a fogyasztás révén. Pontosabban: a fogyasztott termékek árában foglaltatik benne.
Amikor tankol valaki, nem csak az áfát fizeti meg, de a jövedéki adót is, mert a benzinkút nem jótékonysági intézmény, hanem profitorientált vállalkozás, nem fogja benyelni a jövedéki adót, hanem szépen beleépíti a benzin árába.
Ugyanígy van bármilyen más termék esetében is. Bármely termék árát, nemcsak a munkaerő költségei, az alapanyagok árai, a szállítási költségek határozzák meg, de az államnak fizetendő adók, járulékok mértéke is.
És mit finanszíroz az állam a beszedett pénzből? Túl a nyugdíjon, egészségügyön (ha az egészségügyet egyáltalán finanszírozottnak lehet tekinteni), egyéb szociális ellátásokon? (Amelyekkel kapcsolatban tudjuk jól, hogy Magyarország olyan szociális hálót működtetett, amely messze meghaladta az ország lehetőségeit)
Hát pl. a korrupciót, a lopást - amelyek miatt mondjuk az M6-os úgy készült el, ahogy, és kvázi a duplájáért, mint amennyiért elkészülhetett volna. Pl. a hatalmas, túlburjánzó bürokráciát. Pl. a korábbi hitelek kamatait, amely hiteleket ostoba módon költöttek el.
Azt, hogy a magyar gazdaság mennyire drágán termel, jól mutatja, hogy a nagyobb bevásárlóközpontok tele vannak szlovák, olasz, meg egyéb országokból érkező UHT tejekkel. A bevásárlóközpontok sem hülyék, és a nacionalizmus láza sem fűti őket, ők csak profitot akarnak, a bevásárlók pedig minél gazdaságosabban elkölteni a pénzüket, így a két akarat találkozik és a magyar bevásárló szlovák tejet visz haza, mert az olcsóbb, és így talán hó végén is tud majd vásárolni valamit.
Ezen - ti. miért termel ennyire drágán egy magyar vállalkozás, hogy olcsóbb külhonból importálni a tejet - pedig sokkal érdemesebb lenne elgondolkodni, mint a nettó bérek megvédésén rugózni.
A válaszok között pedig mindenképp ott lenne a korrupció, a lopás, a bürokrácia. Persze csak többek között.
Ellenben kétharmaddal ezen még változtatni is lehet(ne).