Mondd, mennyit ér az ember, ha újszülött, és gyenge?
Mai hír, hogy egy házaspár elvesztette a makói kórház ellen indított műhibapert. Most lehetne arról elmélkedni, hogy ez a "több szakértői véleményt is kikérünk, hátha az egyik nekünk ad igazat" kissé erőltetett bohóckodásnak tűnik, de inkább tűnődjünk el azon, amiről nem szól a cikk. Mennyit ér egy csecsemő élete? Milyen összegű kártérítésre perelték be a szülők a kórházat? Ötmillió? Tizmillió? Százmillió?
Miféle szánalmas kultúrában élünk mi? Miért képzeljük azt, hogy az emberi életnek pénzben kifejezhető értéke van? Vagy miért gondoljuk azt, hogy bármelyik testrészünknek pénzben kifejezhető értéke van?
Ha valaki egy orvosi hiba miatt veszti el teszem azt a jobb karját, akkor nem a jobb karjának van pénzben kifejezhető értéke, hanem annak, hogy pl. nem tudja folytatni az eddigi munkáját, rokkantnyugdíjba kényszerül, ergo csökken a jövedelme.
Ezért a jövedelemcsökkenésért indíthat kártérítési pert. De az az akárhány millió forint kárpótolja-e azért, hogy ezt a világot kétkezes emberek építették kétkezes embereknek?
És mi van azután, hogy fizetett a kórház (ha elvesztette a pert)? A károsult megkapja a pénzét, az orvos meg dolgozik tovább? Az az orvos, aki állítólag műtét közben mobilozott, vajon praktizál még? Letette a Nagy és Szent Esküt, hogy soha többé nem csinál ilyet? Vagy munkakezdéskor le kell adnia a mobilját a portán? (Mindezek fényében biztos, hogy olyan nagy baj, ha beszáll a magántőke is az egészségügybe?)
De itt nem csak arról van szó, hogy az emberek számszerűen kifejezhető értékkel bíró tárgyként tekintenek a saját testükre/gyerekükre, hanem arról is, hogy ezekre az esetekre lassan szinte egy egész iparág települ. Hát persze, hogy az ügyvédek. Hála a mérhetetlen emberi kapzsiságnak, már nem csak a statisztika gondolkodik úgy az emberről (na, jó, a tömegről), hogy annak minden tulajdonsága számokkal kifejezhető, hanem a jog is.
És akkor még szóba sem kerültek (de most ennél hosszabban nem is fognak szóba kerülni) a multinacionális nagyvállalatok, amelyek számára az emberek nem többek, mint önreprodukcióra képes fogyasztó-, és dolgozógépek.