Gyurcsány Ferenc előállt legújabb adócsomagjával. Sokan megénekelték már a véleményüket erről, most én is csatlakozom a tömeghez.
Mit is lehetne röviden mondani a tervezetről? Csak annyit, hogy a célok nemesek, de az eszközök nevetségesek.
Ez az adóprogram bukni fog, mert ez már választási csomag (2009: európai választások, 2010: országgyűlési választások), mert bukásra van ítélve, mert hibás az alapfeltevése.
Az a feltevés az alapvetően elhibázott, amely szerint az adók és járulékok csökkentéséből származó bevételkiesést pótolni fogja az ugyancsak a csökkentésből származtatható gazdasági fehéredés. De nem fogja, mivel nem lesz számottevő fehéredés.
Nem lesz, mert a magyar társadalomból hiányzik az az attitűd, amely az adócsökkentés hatására a kormányzati elvárásoknak megfelelő mértékű fehéredést eredményezne. Sőt, nem is annyira hiányzik, mint inkább épp az ellenkezője van jelen.
Magyarországon ugyanis az adócsalás és a jövedelemeltitkolás nem csak egy szükséges túlélési, költségcsökkentési stratégia, nem csak bocsánatos bűn, de mindennapi elvárás is. Hiszen mennyire természetes része a mindennapjainknak a "számla nélkül olcsóbb" mondás, mennyire természetesnek vesszük, hogy az államot szabad megkárosítani, hiszen azok ott úgyis csak ellopnák (és ez a kiszivárgó hírek alapján tényleg így is van), és egyébként is, ami mindenkié (vagy éppen senkié), az az enyém (is).
De ne csak az állampolgárokon verjük el a port, megérdemel egy pofont az állam is, amely minden vállalkozóhoz, minden állampolgárhoz úgy áll hozzá, hogy már eleve eldöntette: ez egy adócsaló! Még akkor is, ha nem, mert kivételek mindig vannak.
Magyarországon tehát nem működik a (z állam)polgár és az állam természetes és szükséges szimbiózisa, amelyre nagy szükség lenne nem csak a "társadalmi béke", hanem a gazdasági növekedés szempontjából is, és inkább ellenségként, amolyan szükséges rosszként tekintenek egymásra, illetve ma Magyarországon egy olyan Társadalmi Szerződés "van érvényben" (ha van), amely az adócsalást szükséges és követendő, nem pedig deviáns magatartásnak minősíti.
Így mind a szürke-, mind a feketgazdaság továbbra is erős fog maradni, egy bizonyos feltételek melletti ötszázalékos járulékcsökkentés nem csökkenteni fogja a sötétebb zónákat, hanem legfeljebb átalakítani a szerkezetüket. De valószínűleg azt is csak kis mértékben.
Azt mondja Gyurcsány, hogy az adóprogrammal egy új szemléletet, nyugatos, polgári, normatartó Magyarországot is kívánnak teremteni. Mint fentebb mondottam, a célok nemesek. De ehhez nem elegendőek a kis lépések. E cél eléréséhez egy nagyfokú és átfogó államháztartási reformra lenne szükség, nem pedig adóreformra. Hozzá kell nyúlni mind a kiadási, mind a bevételi oldalhoz, más út már nincs. Nem lehet, nem érdemes kis lépésekkel haladni az úton, mert azok még annyira sem fogják fehéríteni a gazdaságot, mint amennyire a cigaretta árának 5-10%-os emelése csökkenti a dohányzók számát.
A kis lépések inkább egyfajta teljesen szürke-szürkületi zónához vezetnek, amelyben polgár és állam egyértelműen ellenségként tekintenek egymásra, ahol az állami adóbevételeket a most (is?) meghirdetett zéró tolerancia biztosítja csak, amit csak kőkemény és folyamatos ellenőrzésekkel lehet fenntartani, és ami egyfajta 'rendőrállam' képét vetítheti elénk.