Kb. két hete tart a vihar Kovács Ágnes körül. Azt hiszem mindenki számára ismert a tény, hogy Kovács Ági doppingvétséget követett el. Ez még nem azt jelenti, hogy doppingolt volna, hanem csak annyit, hogy a megfelelő mennyiségű minta leadása nélkül távozott a vizsgálat helyszínéről. Rövidebben: anélkül ment el egy találkozójára, hogy eleget pisilt volna. Hogy pontosan mi történt október 30-án valószínűleg már soha nem fog kiderülni, hiszen mást állít Kovács Ági, és mást Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője, az ellenőrök beszámolója alapján. Tulajdonképpen mindenki védi a mundér becsületét (és Kovács Ági a sajátját is), megint az igazság lesz az, ami elsikkad.
De mindezektől függetlenül egy dologban biztos vagyok: ha Kovács Ágit bűnösnek találják és eltiltják, akkor abban a doppingellenőrök is ludasak.
Azt mondja Tiszeker Ágnes, hogy az ellenőröknek "a versenyzőt úgy kell elkísérni és addig, ahogyan és ameddig az a mintavétellel összefügg. Magánjellegű programokhoz nem kell kíséretet biztosítanunk".
Nem. Nem kíséretet kell biztosítaniuk, hanem levenni a megfelelő mennyiségű mintát (pisit). Ha az több órán keresztül tart, akkor több órán keresztül kell kísérgetniük a delikvenst. Ha a versenyzőnek programja van valahol, akkor ott kell ácsorogniuk a közelben, konkrétan mondjuk a wc mellett, ha esetleg rátörne a "gyanúsítottra" a szükség, akkor a kezébe tudják nyomni a kis üvegcsét, vagy zacskót, vagy hogy ott vizslassanak árgus szemmel, miközben a célszemély végzi a dolgát (pisil).
Lehet, hogy ezt megalázónak érzik az ellenőrök (ti. a várakozást nyilvános helyen), de szerintem épp eléggé megalázó az a módszer is, ahogy a vizsgálati anyagot (pisit) kell produkálnia a versenyzőnek. Konkrétan két ember ott áll miközben ő produkál (pisil), és hozzá ugyan nem érhetnek, de a 2004-es athéni beszámolók szerint minimum félmeztelenre kell produkálás (pisilés) közben vetkőzni.
Tiszeker azt is megemlíti, hogy Kovács Ágnes nem kérte, hogy kísérjék el. De miért kellett volna kérnie? Az ellenőröknek menniük kellett volna utána, mint nyomozókutyának a friss szagon. Aztán, ha Kovács Ági azt utasítja vissza, hogy őt kísérgessék, na akkor meg lehetett volna tenni a feljelentést. Így viszont lustaságból, nemtörődömségből, esetleg a szabályokhoz való irracionális ragaszkodásból csúfos véget érhet egy eddig tiszteletreméltó karrier.
Nem mellesleg a MACS-nak és vezetőségének illene azt is tisztáznia - legalább saját maguk számára -, hogy mi is pontosan a feladatuk. Vajon a doppingellenes küzdelem azt jelenti, hogy mindenkire rá kell húzni a vizes lepedőt, aki nem úgy táncol, ahogy ők fütyülnek, aki első szavukra nem tud megfelelő mennyiségű mintát (pisit) produkálni, vagy azt, hogy megpróbálják megtalálni és megbüntetni azokat a versenyzőket, akik tiltott szereket használnak?
Mert Kovács Ági esetéből inkább az első verzió tűnik valószínűnek.