Ez a minimum, amire készül az Szdsz.
Egyrészt olybá tűnik, hogy egyre inkább elvesztik a talajt a lábuk alól az Szdsz vezetői. Itt most nem Horn Gábor kifakadására gondolok, hanem sokkal inkább arra, hogy egyáltalán fogalmuk sincs, hogy mit csináljanak. Ez pedig tulajdonképpen a legrosszabb, ami egy politikussal megtörténhet. Pedig az Szdsz problémájára pofonegyszerű a megoldás. Vagy tartanak tisztújítást, vagy nem. Mindkét álláspont tartható és támadható is, nekik egyszerűen csak dönteniük kellene. Ha máshogy nem, akkor pénzfeldobással. Aztán csak egy egyszerű magyarázatot kell hozzáfűni, ti. azért tartunk tisztújítást, mert bizonyítottan történtek választási csalások, ami gyengíti a jelenleg elnök legitimását, avagy azért nem tartunk tisztújítást, mert a csalók inkább fodoristáknak számítanak, Fodor pedig vesztett.
De ugyanez a töketlenkedés mutatkozik meg a népszavazási eredmények értékelésénél. A legtöbb, amit ki tudtak találni, az az volt, hogy Horváth Ágnes mondjon le. Majd bebizonyítván, hogy mindenféle tanulásra képtelenek elkezdenek hadakozni az egészségügyi reform mellett, amelyen az Mszp már változtatna, hogy mindenképp kell magántőke az egészségügybe. Aki már régebb óta olvas itt, tudhatja jól, hogy nem tartom ördögtől való ötletnek a magántőke bevonását, azt azonban én is látom, sőt az Szdsz vezetőinek is látniuk kell, hogy ha lesz ebben a kérdésben népszavazás - márpedig, ha nem változtatnak a törvényen, akkor lesz -, akkor ez a törvény mindenképpen megbukik. Ostoba dolog abban reménykedni, hogy a népszavazás eredménytelen lesz. Kókáék mégis ezt teszik. Mármint reménykednek abban, hogy a leendő szeptemberi népszavazás során a törvény nem bukik meg.
Mert mi másért fenyegetőznének a koalícióból való kilépéssel? De ez már annyira elkoptatott fenyegetőzés, hogy elég nehéz komolyan venni, főleg annak a fényében, hogy a koalícióbal való kilépéssel feltételezhetően együtt járó előrehozott országgyűlési képviselői választások az Mszp-t csak az ellenzéki padsorokba juttatná, az Szdsz-t viszont Parlamenten kívülre. Elég nehéz feltételezni, hogy Kókáék szembenéznének ezzel a reális veszéllyel, ezért kardoskodnak inkább az egészségügyi reform és ezzel együtt népszavazás megtartása mellett.
A visszalépésnek ugyanis egyértelmű üzenet lenne, konkrétan az, hogy a törvény nem jó, de minimum komoly problémák vannak vele, ahol a hatalmas társadalmi ellenállás az egyik ilyen komoly probléma - mert szakmai problémák is vannak a törénnyel, efelől gondolom senkinek nincsenek kétségei, már csak azért sem, mert a konkrét javaslatot kb. egy év alatt dobták össze.
A népszavazás megtartásának és elvesztésének viszont lenne egy olyan üzenete, hogy a törvény jó, de a demagóg, populista Fidesz meghülyítette a népet (azaz mindenképpen lehetne egy ilyen üzenetet kreálni). Nyilvánvaló, hogy az Szdsz számára az utóbbi jár kisebb presztízsveszteséggel (feltéve, ha van nekik még olyan).
A szituáció tehát jelenleg úgy néz ki, hogy a koalícióból való kilépéssel fenyegetőznek, de nem tehetik meg, mert ezzel saját halálos ítéletüket írnák alá, viszont a feltehetően bukó egészségügyi reformnak úgy kell buknia, hogy azzal az Szdsz-t a lehető legkevesebb "kár" érje. Erre a legjobb mód egy népszavazási vereség.
Persze én el tudok képzelni egy lehetséges harmadik kiutat is. Tisztújítás tavasszal, ahol bukik Kóka, és minden, amit képvisel.